Hoppa till innehåll
Hitta produkter

Favoriter

Dina favoriter har nu skickats! Ett fel uppstod när dina favoriter skulle skickas
  1. Strikta krav på returfiber i hushållspapper i kontakt med livsmedel

Strikta krav på returfiber i hushållspapper i kontakt med livsmedel

Råd & Rön har testat om farliga kemikalier kan föras över från ett hushållspapper när man lägger stekt bacon på pappret för att fettet ska rinna av. Svanens krav på hushållspapper som används i kontakt med livsmedel är mycket strikta.

Vad har hänt?

Råd & Rön har testat hur mycket miljögifter som tas upp vid matlagning med hushållspapper. Testet visar att hushållspapper av returfiber innebär en risk för att miljögifter från pappret läcker till maten.

Hur funkar Svanens krav på returfiber?

Returfiber är ett bra sätt för att ställa om till en mer cirkulär ekonomi och återanvända resurser. I de produkter där det är lämpligt, vill vi kunna tillåta returfiber. Men vi har också totalförbud för returfiber i tamponger, bindor, blöjor och i engångsartiklar för mat.

För toalettpapper tillåts returfiber men vi ställer strikta krav på halten av ingående farliga kemikalier, till exempel tillåter vi inte för höga halter av formaldehyd eller PCB. Samma krav gäller för hushållspapper, och det är särskilt höga krav för hushållspapper i kontakt med mat.

Hur ställer Svanen krav på optiskt vitmedel?

Svanen har mycket strikta krav för att optiska vitmedel inte ska föras över från hushållspapper till livsmedel. Kraven gäller både nyfiber och återvunnen fiber. Vi kräver alltid dokumentation på att våra krav uppfylls. I praktiken betyder det att de företag som ansöker om Svanenlicens ska uppvisa tester från oberoende testlabb som visar att deras produkter inte innehåller för höga halter av optiska vitmedel, för att få en Svanenmärkning av sin produkt.

Vi kommer att följa upp Råd & Röns testresultat med företagen. Vi vet av erfarenhet att testmiljön kan påverka väldigt mycket när det gäller optiska vitmedel.

Hur ställer Svanen krav på bisfenol?

När det gäller bisfenol har vi krav på Svanenmärkt hushållspapper som innehåller returfiber och som kan användas i kontakt med mat. Dessa papper har testats för migration av bisfenol, alltså hur mycket som kan överföras till livsmedel i kontakt med pappret. Vi har en gräns på 0,05 mg migrerat bisfenol till 1 kg livsmedel och detta testat i labb med EN 645-metoden.

Råd & Rön har bland annat mätt totala halten bisfenol i olika papper. Däremot har migrationen, alltså den mängd bisfenol som förs över till upphettat fett (bacon) bara testats för ett enda papper. Det papper som testades med bacon är inte menat att användas i kontakt med livsmedel. Det förklarar också varför halten bisfenol i baconet är så pass hög. I testet användes bacon, inga andra livsmedel.

Varför står det inte mer tydligt på emballaget till hushållspappret att det inte får användas i kontakt med livsmedel?

”Glas och gaffel”-symbolen indikerar att hushållspappret får användas i kontakt med livsmedel. Men det finns ingen vedertagen symbol/information som visar när det inte får användas i kontakt med livsmedel. Här ser vi ett behov av att ta fram dylika regler, något som Miljömärkning Sverige (Svanen och EU Ecolabel) gärna medverkar till.


Svanens krav för mjukpapper

Läs mer