Använd miljömärkningskriterier vid upphandling
Så här kan du använda miljömärkningskriterier vid upphandling steg för steg. Nedan hänvisar vi till Svanens kriterier, men det fungerar på samma sätt för EU Ecolabels kriterier.
Steg 1 Finns kriterier för den aktuella varan eller tjänsten?
Ta reda på om Svanen tagit fram kriterier för varan eller tjänsten du ska handla upp. Det kan även vara bra att ta reda på hur många Svanenmärkta varor eller tjänster det finns så att du är säker på att utbudet är tillräckligt.
Steg 2: Bestäm dig för vilka krav du vill hänvisa till
Svanens kriterier kan användas på olika sätt; som obligatoriskt krav, utvärderingskriterium eller som utförandevillkor. Det kan också skilja sig om det är en vara eller tjänst som ska handlas upp. Precisera dina krav genom att skriva ”uppfyller kriterierna enligt Svanen”. Anbudsgivaren får då dokumentera att produkten är likvärdig och uppfyller de ställda kraven.
Läs mer om hur du kan ställa krav på tillverkningsprocesser och hur du kan använda Svanens kriterier vid upphandling av tjänster.
Steg 3: Verifikation
Om en produkt är Svanenmärkt räcker en kopia på ett giltigt licensbevis som bevismedel om ni hänvisat helt eller delvis till Svanens krav. Är det en tjänst som handlas upp och du hänvisar till ett särskilt poängkrav, kan du eventuellt begära in ytterligare dokumentation. Om produkten inte är miljömärkt så kan du hänvisa till Svanens dokumentationskrav i Svanens kriteriedokument för att säkerställa att produkten uppfyller kraven. Men tänk på att andra likvärdiga bevis också måste godtas.
Det är också viktigt att säkerställa att de krav ni vill hänvisa till inte strider mot andra grundläggande principer inom offentlig upphandling.
Här kan du läsa mer om miljökrav i offentlig upphandling:
Miljöstyrningsrådet
Kammarkollegiet
Europeiska kommissionen Handbok om miljöanpassad offentlig upphandling